Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 07.03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
el-Bahari w 1961 r. Dzięki wykopaliskom z przełomu XIX i XX w. znano już trzy tarasy zbudowanej z wapienia świątyni królowej Hatszepsut. Polscy archeolodzy i architekci zabrali się więc za oczyszczanie nieprzebadanego jeszcze terenu na południe od świątyni.

- Wkrótce w gruzowisku zaczęły się pojawiać kawałki dekorowanego reliefem piaskowca, które nijak nie pasowały do świątyni Hatszepsut - wspomina prof. Jadwiga Lipińska, od początku obecna w Deir el-Bahari. - Szybko okazało się, że są to pozostałości nieznanej budowli. Pod zwałami skalnych odłamków wymieszanych z fragmentami polichromowanych bloków natrafiliśmy na fragmenty kolumn i ścian z nazwą świątyni i imionami Totmesa III.

Syn jednej z
el-Bahari w 1961 r. Dzięki wykopaliskom z przełomu XIX i XX w. znano już trzy tarasy zbudowanej z wapienia świątyni królowej Hatszepsut. Polscy archeolodzy i architekci zabrali się więc za oczyszczanie nieprzebadanego jeszcze terenu na południe od świątyni.<br><br>- Wkrótce w gruzowisku zaczęły się pojawiać kawałki dekorowanego reliefem piaskowca, które nijak nie pasowały do świątyni Hatszepsut - wspomina prof. Jadwiga Lipińska, od początku obecna w Deir el-Bahari. - Szybko okazało się, że są to pozostałości nieznanej budowli. Pod zwałami skalnych odłamków wymieszanych z fragmentami polichromowanych bloków natrafiliśmy na fragmenty kolumn i ścian z nazwą świątyni i imionami Totmesa III.<br><br>Syn jednej z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego