Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
porze zimowej przesuwa się ku równikowi, a na niektórych odcinkach przekracza równik i jest położona na półkuli południowej.
W wyniku zbieżności prądów pasatowych w MSZ, w porównaniu ze strefą objętą cyrkulacją pasatową, rozwija się bardzo silnie konwekcja. Wskutek silnych prądów wstępujących wypiętrzają się potężne chmury kłębiaste i kłębiaste deszczowe, dające obfite opady przelotne o charakterze ulew, którym bardzo często towarzyszą burze i porywiste wiatry (rys. 8.4.1.6).
Przedstawiony zarys cyrkulacji atmosfery w szerokościach zwrotnikowych jest niepełny bez zwrócenia uwagi na problem wzajemnego oddziaływania na wielką skalę atmosfery i oceanu.
Rozwój prądów w atmosferze, a także zasięg i intensywność układów
porze zimowej przesuwa się ku równikowi, a na niektórych odcinkach przekracza równik i jest położona na półkuli południowej.<br> W wyniku zbieżności prądów pasatowych w MSZ, w porównaniu ze strefą objętą cyrkulacją pasatową, rozwija się bardzo silnie konwekcja. Wskutek silnych prądów wstępujących wypiętrzają się potężne chmury kłębiaste i kłębiaste deszczowe, dające obfite opady przelotne o charakterze ulew, którym bardzo często towarzyszą burze i porywiste wiatry (rys. 8.4.1.6).<br> Przedstawiony zarys cyrkulacji atmosfery w szerokościach zwrotnikowych jest niepełny bez zwrócenia uwagi na problem wzajemnego oddziaływania na wielką skalę atmosfery i oceanu.<br> Rozwój prądów w atmosferze, a także zasięg i intensywność układów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego