Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dzieje Najnowsze
Nr: 1-2
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1981
parła ku rozwiązaniu niepodległościowemu". Próchnik dowodził, że rozwiązanie to przyznało rację historyczną obu koncepcjom - tj. koncepcji na wojnę i na rewolucję: "Żadna z nich nie zadecydowała wyłącznie, dopiero obie złożyły się na ostateczny wynik".
W ten sposób Próchnik bagatelizował rolę obu burżuazyjnych orientacji ideowo-politycznych (endecja i piłsudczycy) i eksponował obiektywnie rozwijający się proces dziejowy. Doceniając znaczenie rewolucji w procesie przemian prowadzących do ukształtowania nowych państw w Europie, czynnika tego bynajmniej nie absolutyzował, stawiając go obok takiego czynnika sprawczego jak sam wybuch i przebieg I wojny światowej. Przy czym pojęcie rewolucji rozumiał on dość szeroko.
Poglądy Próchnika i innych socjalistów w
parła ku rozwiązaniu niepodległościowemu". Próchnik dowodził, że rozwiązanie to przyznało rację historyczną obu koncepcjom - tj. koncepcji na wojnę i na rewolucję: "Żadna z nich nie zadecydowała wyłącznie, dopiero obie złożyły się na ostateczny wynik".<br>W ten sposób Próchnik bagatelizował rolę obu burżuazyjnych orientacji ideowo-politycznych (endecja i piłsudczycy) i eksponował obiektywnie rozwijający się proces dziejowy. Doceniając znaczenie rewolucji w procesie przemian prowadzących do ukształtowania nowych państw w Europie, czynnika tego bynajmniej nie absolutyzował, stawiając go obok takiego czynnika sprawczego jak sam wybuch i przebieg I wojny światowej. &lt;page nr=39&gt; Przy czym pojęcie rewolucji rozumiał on dość szeroko.<br>Poglądy Próchnika i innych socjalistów w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego