Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
przepływu wody. Jednocześnie prędkość zaciskania kanału zależy liniowo od promienia średnicy kanału. Gdy zatem zmniejsza się przepływ, intensywność topnienia maleje, następuje zaciskanie kanału. Zmniejsza to przepływ i postępując od czoła w górę lodowca zwiększa ciśnienie w kanałach podlodowcowych. Zimowe zakleszczanie kanałów drenażowych i związany z tym wzrost ciśnienia wód subglacjalnych objawia się także przyspieszonym poślizgiem lodowców po podłożu (por. rozdz. 7.3), obserwowanym jako zwiększenie prędkości powierzchniowej w końcu zimy (np. Voigt, 1979; Hooke i in., 1989).
Istotną rolę w blokowaniu drenażu podlodowcowego może odgrywać zimowe zamarzanie wody przy wylocie kanału na czole. Obserwowano to na Spitsbergenie.
Zdaniem J. Weertmana (1972
przepływu wody. Jednocześnie prędkość zaciskania kanału zależy liniowo od promienia średnicy kanału. Gdy zatem zmniejsza się przepływ, intensywność topnienia maleje, następuje zaciskanie kanału. Zmniejsza to przepływ i postępując od czoła w górę lodowca zwiększa ciśnienie w kanałach podlodowcowych. Zimowe zakleszczanie kanałów drenażowych i związany z tym wzrost ciśnienia wód subglacjalnych objawia się także przyspieszonym poślizgiem lodowców po podłożu (por. rozdz. 7.3), obserwowanym jako zwiększenie prędkości powierzchniowej w końcu zimy (np. Voigt, 1979; Hooke i in., 1989).<br> Istotną rolę w blokowaniu drenażu podlodowcowego może odgrywać zimowe zamarzanie wody przy wylocie kanału na czole. Obserwowano to na Spitsbergenie.<br> Zdaniem J. Weertmana (1972
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego