Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
Wtedy właśnie powstały słynne, wykonane z brązu, Drzwi Gnieźnieńskie, na których nieznany artysta umieścił 18 scen z życia św. Wojciecha.

Obok wzorca świętości istniał i nadal rozwijał się wzorzec rycerski. Polowania, uczty, turnieje i bale - wszystko to składało się na kulturę rycerską, która wzbogaciła się wówczas o zaczerpnięty z Zachodu obyczaj dworski nakazujący wytworność w obejściu i szacunek wobec dam. Pod jego wpływem zmieniła się także moda. Książęta i możni nosili długie, udrapowane w fałdy płaszcze, podbite złotolitym jedwabiem lub drogim futrem. Ich żony zaś wdziewały suknie z kosztownych tkanin o rozciętych rękawach sięgających ziemi.

W XII i XIII w. nastąpił
Wtedy właśnie powstały słynne, wykonane z brązu, Drzwi Gnieźnieńskie, na których nieznany artysta umieścił 18 scen z życia św. Wojciecha.<br><br>Obok wzorca świętości istniał i nadal rozwijał się wzorzec rycerski. Polowania, uczty, turnieje i bale - wszystko to składało się na kulturę rycerską, która wzbogaciła się wówczas o zaczerpnięty z Zachodu obyczaj dworski nakazujący wytworność w obejściu i szacunek wobec dam. Pod jego wpływem zmieniła się także moda. Książęta i możni nosili długie, udrapowane w fałdy płaszcze, podbite złotolitym jedwabiem lub drogim futrem. Ich żony zaś wdziewały suknie z kosztownych tkanin o rozciętych rękawach sięgających ziemi.<br><br>W XII i XIII w. nastąpił
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego