Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
ma garncarstwo, tu doskonałość formy jest wynikiem nieustannej pracy, prowadzącej do mistrzowskich osiągnięć. Uroda siwaków jest, żeby tak powiedzieć, ostateczna. Można zrobić naczynie inne, ale dzban, z warsztatu dobrego garncarza, jest kształtem absolutnie doskonałym, czystym pięknem. Nie może więc dziwić, że siwaki identyczne z tymi, jakie powstają jeszcze dziś, archeolodzy odnaleźli w wykopaliskach z XVII w. (Drohiczyn).
Do najdawniejszych rzemiosł należy też tkactwo. Konstrukcja warsztatu nie uległa w istocie zmianie, toteż znane nam z XVII w. pasiaki niewiele różnią się od tkanych obecnie. Warsztat sprawia zresztą, że także wśród Indian peruwiańskich zdarzają się pasiaki, które łatwo wziąć za... łowickie.
Warsztat tkacki
ma garncarstwo, tu doskonałość formy jest wynikiem nieustannej pracy, prowadzącej do mistrzowskich osiągnięć. Uroda siwaków jest, żeby tak powiedzieć, ostateczna. Można zrobić naczynie inne, ale dzban, z warsztatu dobrego garncarza, jest kształtem absolutnie doskonałym, czystym pięknem. Nie może więc dziwić, że siwaki identyczne z tymi, jakie powstają jeszcze dziś, archeolodzy odnaleźli w wykopaliskach z XVII w. (Drohiczyn). <br>Do najdawniejszych rzemiosł należy też tkactwo. Konstrukcja warsztatu nie uległa w istocie zmianie, toteż znane nam z XVII w. pasiaki niewiele różnią się od tkanych obecnie. Warsztat sprawia zresztą, że także wśród Indian peruwiańskich zdarzają się pasiaki, które łatwo wziąć za... łowickie. <br>Warsztat tkacki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego