Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
w użyciu już na przełomie antyku i średniowiecza.
Przytaczane w Kronice Galla Anonima wiersze (z pewnością wiersze jego pióra) są właśnie typowymi leoninami. Leoniny uprawiali także Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem, Mikołaj z Polski (Antipocras z końca XIII w.) i wielu innych.
Humanizm przyniósł w tej dziedzinie przełom zdecydowany. Poeci, którzy odrzucili średniowieczne wiersze rymowane i izosylabiczne, w drodze żmudnych i gruntownych studiów zrekonstruowali system prozodyjny łaciny czasów Cycerona, tak że mogli się bezbłędnie posługiwać klasycznym wierszem metrycznym.
Jeśli umiejętność tę uznamy za formalną cechę nowej poezji renesansowej, to pierwszym poetą nowołacińskim w Polsce był Kallimach.
Przypadkiem było, że Filip Buonaccorsi (1437
w użyciu już na przełomie antyku i średniowiecza.<br>Przytaczane w Kronice Galla Anonima wiersze (z pewnością wiersze jego pióra) są właśnie typowymi leoninami. Leoniny uprawiali także Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem, Mikołaj z Polski (Antipocras z końca XIII w.) i wielu innych.<br>Humanizm przyniósł w tej dziedzinie przełom zdecydowany. Poeci, którzy odrzucili średniowieczne wiersze rymowane i izosylabiczne, w drodze żmudnych i gruntownych studiów zrekonstruowali system prozodyjny łaciny czasów Cycerona, tak że mogli się bezbłędnie posługiwać klasycznym wierszem metrycznym.<br>Jeśli umiejętność tę uznamy za formalną cechę nowej poezji renesansowej, to pierwszym poetą nowołacińskim w Polsce był Kallimach.<br>Przypadkiem było, że Filip Buonaccorsi (1437
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego