Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 33
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
zawsze sierotą. W ciągu ostatnich trzech stuleci na ogół ponosiliśmy klęski, co uwalniało historyków od ustalania ojcostwa sukcesów. Z nielicznymi wyjątkami, do których niewątpliwie należy Bitwa Warszawska w wojnie 1920 r. Był to pierwszy od czasów wiktorii wiedeńskiej polski sukces militarny, nic więc dziwnego, że natychmiast zrodził zacięte spory o ojcostwo. Trwające do dziś.
Spór toczy się wokół dwóch kwestii: kto był autorem koncepcji Bitwy Warszawskiej i kto w czasie bitwy odegrał najważniejszą rolę?
Zacznijmy od sprawy autorstwa. Czy autorem koncepcji był gen. Maxime Weygand, czy gen. Tadeusz Rozwadowski, czy marszałek Józef Piłsudski?
Gen. Weygand, opromieniony wojenną sławą szef sztabu marszałka
zawsze sierotą. W ciągu ostatnich trzech stuleci na ogół ponosiliśmy klęski, co uwalniało historyków od ustalania ojcostwa sukcesów. Z nielicznymi wyjątkami, do których niewątpliwie należy Bitwa Warszawska w wojnie 1920 r. Był to pierwszy od czasów &lt;orig&gt;wiktorii&lt;/&gt; wiedeńskiej polski sukces militarny, nic więc dziwnego, że natychmiast zrodził zacięte spory o ojcostwo. Trwające do dziś.<br>Spór toczy się wokół dwóch kwestii: kto był autorem koncepcji Bitwy Warszawskiej i kto w czasie bitwy odegrał najważniejszą rolę?<br>Zacznijmy od sprawy autorstwa. Czy autorem koncepcji był gen. Maxime Weygand, czy gen. Tadeusz Rozwadowski, czy marszałek Józef Piłsudski?<br>Gen. Weygand, opromieniony wojenną sławą szef sztabu marszałka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego