Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
dysponując znakomicie wyekwipowaną kilkusettysięczną armią, spokojnie podarłby tamte wszystkie zobowiązania i bardzo skutecznie upomniał się o ziemie polskie, będące pod jarzmem Prus i Austrii.
Przed trzema laty zwolennicy podobnych rozważań uzyskali potężne wsparcie w postaci przekładu książki niemieckiego historyka Alexandra Demandta, Historia niebyła. Co by było, gdyby...? (1999), noszącej w oryginale z roku 1984 tytuł Ungeschehene Geschichte.
Autor wyraśnie już we wstępie opowiada się po stronie takiego właśnie uprawiania nauki o przeszłości. Demandt z ubolewaniem stwierdza, iż "w naukach historycznych gardzi się domniemaniami na temat niedoszłych wydarzeń", uważając je za zbędną stratę czasu i czcze spekulacje niegodne poważnych badaczy.
Taki właśnie
dysponując znakomicie wyekwipowaną kilkusettysięczną armią, spokojnie podarłby tamte wszystkie zobowiązania i bardzo skutecznie upomniał się o ziemie polskie, będące pod jarzmem Prus i Austrii.<br>Przed trzema laty zwolennicy podobnych rozważań uzyskali potężne wsparcie w postaci przekładu książki niemieckiego historyka Alexandra Demandta, Historia niebyła. Co by było, gdyby...? (1999), noszącej w oryginale z roku 1984 tytuł Ungeschehene Geschichte.<br>Autor wyraśnie już we wstępie opowiada się po stronie takiego właśnie uprawiania nauki o przeszłości. Demandt z ubolewaniem stwierdza, iż "w naukach historycznych gardzi się domniemaniami na temat niedoszłych wydarzeń", uważając je za zbędną stratę czasu i czcze spekulacje niegodne poważnych badaczy.<br>Taki właśnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego