Typ tekstu: Książka
Autor: Pietrzak Bogusław, Polański Zbigniew
Tytuł: System finansowy w Polsce
Rok: 1997
jak i niefinansowych) transakcje rynku pieniężnego należy wiązać przede wszystkim z zaspokajaniem krótkoterminowych potrzeb tych podmiotów, tj. potrzeb wynikających z konieczności utrzymania ciągłości wypłat (płynność finansowa) oraz z zagospodarowywaniem chwilowo wolnych środków. Z kolei transakcje rynku kapitałowego wiążą się zazwyczaj z potrzebami rozwojowymi podmiotów (inwestycje) oraz z procesami odkładania się oszczędności.
Rynek pieniężny według kryterium podmiotów dokonujących na nim transakcji dzieli się na międzybankowy i pozabankowy. Rynek międzybankowy to rynek transakcji między bankami komercyjnymi, a także między nimi i bankiem centralnym. Natomiast pozabankowy rynek pieniężny obejmuje transakcje instrumentami pieniężnymi między podmiotami niefinansowymi oraz między nimi i sektorem banków.
Uwzględniając aspekt organizacyjny
jak i niefinansowych) transakcje rynku pieniężnego należy wiązać przede wszystkim z zaspokajaniem krótkoterminowych potrzeb tych podmiotów, tj. potrzeb wynikających z konieczności utrzymania ciągłości wypłat (płynność finansowa) oraz z zagospodarowywaniem chwilowo wolnych środków. Z kolei transakcje rynku kapitałowego wiążą się zazwyczaj z potrzebami rozwojowymi podmiotów (inwestycje) oraz z procesami odkładania się oszczędności.<br>Rynek pieniężny według kryterium podmiotów dokonujących na nim transakcji dzieli się na międzybankowy i pozabankowy. Rynek międzybankowy to rynek transakcji między bankami komercyjnymi, a także między nimi i bankiem centralnym. Natomiast pozabankowy rynek pieniężny obejmuje transakcje instrumentami pieniężnymi między podmiotami niefinansowymi oraz między nimi i sektorem banków.<br>Uwzględniając aspekt organizacyjny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego