Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
źródeł RFT czy nadtlenków. Mechanizm depolaryzacji nie jest jasny. Wydaje się, że główną rolę odgrywa zahamowanie aktywności kanału potasowego, choć nie można wykluczyć także oddziaływania RFT czy produktów peroksydacji lipidów na kanał sodowy i kanał wapniowy.
Działanie stresu oksydacyjnego może prowadzić do zmian morfologicznych powierzchni komórek (tworzenie i odrywanie się pęcherzyków błonowych, ang. blebbing) oraz do obniżenia odkształcalności erytrocytów (ich zdolności do odwracalnej zmiany kształtu). Odkształcalność ma zasadnicze znaczenie dla krwinek czerwonych, gdyż w krwiobiegu erytrocyty muszą przeciskać się przez mikrokapilary, których średnica jest mniejsza od ich własnej średnicy. Stres oksydacyjny może powodować także pęcznienie i zmiany kształtu krwinek czerwonych.
Ostateczną
źródeł RFT czy nadtlenków. Mechanizm depolaryzacji nie jest jasny. Wydaje się, że główną rolę odgrywa zahamowanie aktywności kanału potasowego, choć nie można wykluczyć także oddziaływania RFT czy produktów peroksydacji lipidów na kanał sodowy i kanał wapniowy.<br>Działanie stresu oksydacyjnego może prowadzić do zmian morfologicznych powierzchni komórek (tworzenie i odrywanie się pęcherzyków błonowych, ang. blebbing) oraz do obniżenia odkształcalności erytrocytów (ich zdolności do odwracalnej zmiany kształtu). Odkształcalność ma zasadnicze znaczenie dla krwinek czerwonych, gdyż w krwiobiegu erytrocyty muszą przeciskać się przez mikrokapilary, których średnica jest mniejsza od ich własnej średnicy. Stres oksydacyjny może powodować także pęcznienie i zmiany kształtu krwinek czerwonych.<br>Ostateczną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego