Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
a w prehistorycznym kulcie Wielkiej Bogini wiązanym z tradycją matriarchalną. Przywołuje także kulturę Amazonek i postać czarownicy, która wyrasta, także u nas, na symbol feministek.
- To niezwykle silny archetyp - mówi Jolanta Plakwicz z Centrum Kobiet. - Czarownica to kobieca wolność, kobieca wiedza, kobieca władza i kobieca seksualność spalone na stosie przez patriarchalny świat.
W Centrum Kobiet stoi w kącie pokaźnych rozmiarów miotła z brzozowych witek, w lokalu eFKi mają czarownicę-maskotkę, a w Centrum Praw Kobiet - kamień z miejsca, gdzie w XVIII w. spalono w Polsce ostatnią czarownicę. Feministki zaczęły także organizować 30 kwietnia Noc Walpurgii.
- Pierwsza odbyła się bodaj w 1993
a w prehistorycznym kulcie Wielkiej Bogini wiązanym z tradycją matriarchalną. Przywołuje także kulturę Amazonek i postać czarownicy, która wyrasta, także u nas, na symbol feministek.<br>- To niezwykle silny archetyp - mówi Jolanta Plakwicz z Centrum Kobiet. - Czarownica to kobieca wolność, kobieca wiedza, kobieca władza i kobieca seksualność spalone na stosie przez patriarchalny świat.<br>W Centrum Kobiet stoi w kącie pokaźnych rozmiarów miotła z brzozowych witek, w lokalu eFKi mają czarownicę-maskotkę, a w Centrum Praw Kobiet - kamień z miejsca, gdzie w XVIII w. spalono w Polsce ostatnią czarownicę. Feministki zaczęły także organizować 30 kwietnia Noc Walpurgii.<br>- Pierwsza odbyła się bodaj w 1993
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego