Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
z całą pewnością nietrudno byłoby wskazać dzieła, w których semantyka czasu przedstawionego jest analogiczna wobec ustaleń współczesnej nauki.
Ja chcę raczej zwrócić uwagę na to, że sam sposób istnienia i odbioru dzieła literackiego jest niedocenionym modelem ludzkiego zatopienia w czasie, niewydolności poznawczej i związanych z nią złudzeń. Literatura - niezależnie od pomysłowości w stwarzaniu złudzenia ruchu, błyskawiczności i tempa - w gruncie rzeczy jest wielką demonstracją "zamrażania" czasu. Tylko w literaturze możemy wracać do sytuacji w świecie przedstawionym już minionych, cofając się do przeczytanych wcześniej stron. Podobnie możemy wybiegać w przyszłość.
Lektura tekstu literackiego jest jak przesuwanie się wzdłuż klatek taśmy filmowej. Wrażenie
z całą pewnością nietrudno byłoby wskazać dzieła, w których semantyka czasu przedstawionego jest analogiczna wobec ustaleń współczesnej nauki.<br>Ja chcę raczej zwrócić uwagę na to, że sam sposób istnienia i odbioru dzieła literackiego jest niedocenionym modelem ludzkiego zatopienia w czasie, niewydolności poznawczej i związanych z nią złudzeń. Literatura - niezależnie od pomysłowości w stwarzaniu złudzenia ruchu, błyskawiczności i tempa - w gruncie rzeczy jest wielką demonstracją "zamrażania" czasu. Tylko w literaturze możemy wracać do sytuacji w świecie przedstawionym już minionych, cofając się do przeczytanych wcześniej stron. Podobnie możemy wybiegać w przyszłość.<br>Lektura tekstu literackiego jest jak przesuwanie się wzdłuż klatek taśmy filmowej. Wrażenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego