Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Cosmopolitan
Nr: 6
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
jednak, skąd się bierze ta trudność. Czy istnieją w ogóle poprawne reguły streszczania, tylko nikt nie potrafi ich ułożyć w algorytm, czy też każde streszczenie jest twórczym dziełem, którego powstanie nie rządzi się żadnymi prawami?


magda@nous.czyli.umysł

Nie jestem pewien, ale sądzę, że streszczenie jest zawsze efektem czyjejś pomysłowości i indywidualnego uporządkowania materiału. Każdy na własną rękę decyduje, co wolno opuścić w jakimś tekście, a co stanowi treść fundamentalną i nieusuwalną. Mam jednak lepszy test na odróżnienie umysłu ludzkiego od komputera. Komputer nie umie ułożyć aforyzmu. Dlaczego?


marek@kosmos.czyli.świat

Nie wiem. Wolę rozważyć aforyzmy na przykład Elzenberga
jednak, skąd się bierze ta trudność. Czy istnieją w ogóle poprawne reguły streszczania, tylko nikt nie potrafi ich ułożyć w algorytm, czy też każde streszczenie jest twórczym dziełem, którego powstanie nie rządzi się żadnymi prawami? &lt;/&gt;<br><br>&lt;div1&gt;<br>magda@nous.czyli.umysł<br><br>Nie jestem pewien, ale sądzę, że streszczenie jest zawsze efektem czyjejś pomysłowości i indywidualnego uporządkowania materiału. Każdy na własną rękę decyduje, co wolno opuścić w jakimś tekście, a co stanowi treść fundamentalną i nieusuwalną. Mam jednak lepszy test na odróżnienie umysłu ludzkiego od komputera. Komputer nie umie ułożyć aforyzmu. Dlaczego?&lt;/&gt;<br><br>&lt;div1&gt;<br>marek@kosmos.czyli.świat<br><br>Nie wiem. Wolę rozważyć aforyzmy na przykład Elzenberga
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego