Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
Ludwika Maria oraz Maria Kazimiera. Pierwsza dopiero po ślubie z Władysławem IV Wazą przybrała imię Ludwiki Marii.
Nie chciała urazić polskich poddanych, którzy sądzili, że imię Maria należy się jedynie Królowej z Niebios. Jej małżeństwo z Janem Kazimierzem uznano jednak za związek kazirodczy: była wdową po bracie króla. Zarzut ten ponowiła cnotliwsza część polskiej historiografii XIX stulecia.
Póki Ludwika Maria nie mieszała się do wielkiej polityki, pozostawiano ją w spokoju. Ale gdy wzięła udział w walce o naprawę ustroju Rzeczypospolitej, uznano "zuchwałą Francuzicę" za niebezpieczną intrygantkę, czyhającą na szlacheckie wolności.
Oburzenie wzbudzały zwłaszcza plany zastąpienia liberum veto większością głosów. Nie podobały
Ludwika Maria oraz Maria Kazimiera. Pierwsza dopiero po ślubie z Władysławem IV Wazą przybrała imię Ludwiki Marii.<br>Nie chciała urazić polskich poddanych, którzy sądzili, że imię Maria należy się jedynie Królowej z Niebios. Jej małżeństwo z Janem Kazimierzem uznano jednak za związek kazirodczy: była wdową po bracie króla. Zarzut ten ponowiła cnotliwsza część polskiej historiografii XIX stulecia.<br>Póki Ludwika Maria nie mieszała się do wielkiej polityki, pozostawiano ją w spokoju. Ale gdy wzięła udział w walce o naprawę ustroju Rzeczypospolitej, uznano "zuchwałą Francuzicę" za niebezpieczną intrygantkę, czyhającą na szlacheckie wolności.<br>Oburzenie wzbudzały zwłaszcza plany zastąpienia liberum veto większością głosów. Nie podobały
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego