Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Roman
Tytuł: Podstawy ekonomii
Rok: 2000
i z koniecznością prowadzenia przez państwo polityki antyinflacyjnej. Charakter tej polityki zależy, oczywiście, od stanowiska w kwestii przyczyn inflacji. Trzeba przyznać, że teoria ekonomii nie ułatwia życia politykom gospodarczym prezentując w tej kwestii dosyć zróżnicowane stanowiska. W dalszych rozważaniach przedstawimy trzy główne stanowiska teoretyczne, a mianowicie:
- monetarną (neoilościową) teorię inflacji,
- popytową teorię inflacji,
- kosztową teorię inflacji.

Następnie podejmiemy kwestię związków między inflacją a bezrobociem (opracowaną na gruncie tzw. teorii krzywej Phillipsa), która również ma istotne znaczenie dla zrozumienia przyczyn i mechanizmów procesów inflacyjnych.

3.1. Monetarna (neoilościowa) teoria inflacji

Współczesne wersje monetarnej teorii inflacji nawiązują do twierdzeń tradycyjnej ilościowej teorii pieniądza
i z koniecznością prowadzenia przez państwo polityki antyinflacyjnej. Charakter tej polityki zależy, oczywiście, od stanowiska w kwestii przyczyn inflacji. Trzeba przyznać, że teoria ekonomii nie ułatwia życia politykom gospodarczym prezentując w tej kwestii dosyć zróżnicowane stanowiska. W dalszych rozważaniach przedstawimy trzy główne stanowiska teoretyczne, a mianowicie:<br>- monetarną (neoilościową) teorię inflacji,<br>- popytową teorię inflacji,<br>- kosztową teorię inflacji.<br><br>Następnie podejmiemy kwestię związków między inflacją a bezrobociem (opracowaną na gruncie tzw. teorii krzywej Phillipsa), która również ma istotne znaczenie dla zrozumienia przyczyn i mechanizmów procesów inflacyjnych.<br><br>&lt;tit&gt;3.1. Monetarna (neoilościowa) teoria inflacji&lt;/&gt;<br><br>Współczesne wersje monetarnej teorii inflacji nawiązują do twierdzeń tradycyjnej ilościowej teorii pieniądza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego