Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
próby wystąpienia. Grupa około stu parobków i wyrobników zebrała się dla uderzenia na załogę pruską w Starogardzie. Ziemiański przywódca Józef Puttkamer-Kleszczyński rozpuścił ich jednak do domów.
W kilka dni później rozeszła się wieść o wybuchu powstania w Krakowie. Grupy spiskowców nie objęte aresztowaniami, głównie spośród Związku Plebejuszy, myślały znowu porwać się do walki i napaść na Cytadelę w Poznaniu, gdzie więziono przywódców spiskowych. Udział miała wziąć biedota miejska - zwerbowano też chłopów okolicznych, zwłaszcza ze wsi Górczyn - na której czele stali bracia Maciej i Jan Palaczowie.
Lecz władze pruskie były na to przygotowane.
Wieczorem 3 marca kolumna powstańców nadciągająca od strony
próby wystąpienia. Grupa około stu parobków i wyrobników zebrała się dla uderzenia na załogę pruską w Starogardzie. Ziemiański przywódca Józef Puttkamer-Kleszczyński rozpuścił ich jednak do domów.<br>W kilka dni później rozeszła się wieść o wybuchu powstania w Krakowie. Grupy spiskowców nie objęte aresztowaniami, głównie spośród Związku Plebejuszy, myślały znowu porwać się do walki i napaść na Cytadelę w Poznaniu, gdzie więziono przywódców spiskowych. Udział miała wziąć biedota miejska - zwerbowano też chłopów okolicznych, zwłaszcza ze wsi Górczyn - na której czele stali bracia Maciej i Jan Palaczowie.<br>Lecz władze pruskie były na to przygotowane.<br>Wieczorem 3 marca kolumna powstańców nadciągająca od strony
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego