Typ tekstu: Książka
Autor: Kozłowski Stefan
Tytuł: Ekorozwój - wyzwanie XXI wieku
Rok: 2000
nie należy zakłócać przez wzrost cywilizacji oraz rozwój kulturalny i gospodarczy, zdolne do samosterowania swoim rozwojem w celu utrzymania homeostazy i symbiozy z przyrodą, a więc respektujące oszczędną produkcję i konsumpcję oraz wykorzystywanie odpadów, dbające o przyszłościowe konsekwencje podejmowanych działań, a więc także o potrzeby i zdrowie przyszłych pokoleń".
Przedstawione posłanie ideowe znalazło wyraz w dalszych dokumentach opracowanych pod auspicjami ONZ, takich jak: Światowa strategia ochrony przyrody i Światowa Karta Przyrody. Pierwsza (World Conservation Strategy) ukazała się w 1980 r., precyzując cele ochrony żywych zasobów dla trwałego rozwoju:
1. Utrzymanie podstawowych procesów ekologicznych i systemów będących ostoją życia.
2. Zachowanie różnorodności
nie należy zakłócać przez wzrost cywilizacji oraz rozwój kulturalny i gospodarczy, zdolne do samosterowania swoim rozwojem w celu utrzymania homeostazy i symbiozy z przyrodą, a więc respektujące oszczędną produkcję i konsumpcję oraz wykorzystywanie odpadów, dbające o przyszłościowe konsekwencje podejmowanych działań, a więc także o potrzeby i zdrowie przyszłych pokoleń"&lt;/&gt;.<br>Przedstawione posłanie ideowe znalazło wyraz w dalszych dokumentach opracowanych pod auspicjami ONZ, takich jak: &lt;hi&gt;Światowa strategia ochrony przyrody&lt;/&gt; i &lt;hi&gt;Światowa Karta Przyrody&lt;/&gt;. Pierwsza (&lt;hi&gt;World Conservation Strategy&lt;/&gt;) ukazała się w 1980 r., precyzując cele ochrony żywych zasobów dla trwałego rozwoju:<br>1. Utrzymanie podstawowych procesów ekologicznych i systemów będących ostoją życia.<br>2. Zachowanie różnorodności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego