Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
i J, odpowiadającymi stanowi elektronowemu, oscylacyjnemu i rotacyjnemu.
Wzory pokazują dobitnie, że rozdzielenie zmiennych w równaniu wcale nie oznacza rozdzielenia ruchu oscylacyjnego i rotacyjnego jąder. Z jednej strony, energia rotacyjna zależy explicite od odległości jąder, zmieniającej się w trakcie drgań. Z drugiej strony, oscylacje wirujących równocześnie jąder zachodzą w efektywnym potencjale .

Jakościową zależność energii elektronowej od odległości między jądrami, , dyskutowaliśmy już w rozdziale 3. Obecność dodatkowego wyrazu związanego z siłą odśrodkową może znacznie zmodyfikować warunki oscylacji, przesuwając położenie równowagi jąder , prowadząc do pojawienia się barier potencjału, a w skrajnym przypadku do zmiany stanu wiążącego w stan niezwiązany.



4.1.1. Oscylacje
i J, odpowiadającymi stanowi elektronowemu, oscylacyjnemu i rotacyjnemu. <br>Wzory &lt;gap&gt; pokazują dobitnie, że rozdzielenie zmiennych w równaniu wcale nie oznacza rozdzielenia ruchu oscylacyjnego i rotacyjnego jąder. Z jednej strony, energia rotacyjna zależy explicite od odległości jąder, zmieniającej się w trakcie drgań. Z drugiej strony, &lt;gap&gt; oscylacje wirujących równocześnie jąder zachodzą w efektywnym potencjale &lt;gap&gt;.<br><br>Jakościową zależność energii elektronowej od odległości między jądrami, &lt;gap&gt;, dyskutowaliśmy już w rozdziale 3. Obecność dodatkowego wyrazu związanego z siłą odśrodkową może znacznie zmodyfikować warunki oscylacji, przesuwając położenie równowagi jąder &lt;gap&gt;, prowadząc do pojawienia się barier potencjału, a w skrajnym przypadku do zmiany stanu wiążącego w stan niezwiązany.<br><br><br><br>&lt;tit&gt;4.1.1. Oscylacje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego