Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
wolniej niż w wyniku natychmiastowego rozszczepienia ((...)) ale miliony razy szybciej niż w wyniku normalnego SF; np. ((...)) w stanie podstawowym, dla SF ((...)) podczas gdy izomer ((...)) podlega SF z okresem półtrwania ((...))
Występowanie izomerów rozszczepieniowych zostało zadowalająco wytłumaczone na modelu zaproponowanym przez Strutinsky'ego. Założono, że dla krótkich czasów życia, jak wyżej podane, bariera potencjału musi wynosić zaledwie 23 MeV. Do modelu ciekłej kropli wprowadzono poprawki powłokowe, biorąc pod uwagę sposób, w jaki poziomy w modelu powłokowym zmieniają się z deformacją. W wyniku otrzymuje się krzywą o kształcie podwójnej studni potencjału, pokazaną na rys.4.17b.
W pierwszej studni jądro jest sferoidem o stosunku osi
wolniej niż w wyniku natychmiastowego rozszczepienia ((...)) ale miliony razy szybciej niż w wyniku normalnego SF; np. ((...)) w stanie podstawowym, dla SF ((...)) podczas gdy izomer ((...)) podlega SF z okresem półtrwania ((...))<br> Występowanie izomerów rozszczepieniowych zostało zadowalająco wytłumaczone na modelu zaproponowanym przez Strutinsky'ego. Założono, że dla krótkich czasów życia, jak wyżej podane, bariera potencjału musi wynosić zaledwie 23 MeV. Do modelu ciekłej kropli wprowadzono poprawki powłokowe, biorąc pod uwagę sposób, w jaki poziomy w modelu powłokowym zmieniają się z deformacją. W wyniku otrzymuje się krzywą o kształcie podwójnej studni potencjału, pokazaną na rys.4.17b.<br> W pierwszej studni jądro jest sferoidem o stosunku osi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego