Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
7.15).
Ich zadziwiające asymetryczne ciała próbowano nawet objaśniać w kategoriach planu budowy strunowców. Szczątki młodocianych osobników najstarszych karpoidów dowodzą, że na początku rozwoju osobniczego przytwierdzały się one łodygą do twardego podłoża (ryc. 6.14). Dopiero kiedy osiągały większe rozmiary, rozpoczynały samodzielne życie.
Nie ma więc powodów wątpić w ich powiązania z najstarszymi cystoidami (Eocrinoidea), tym bardziej że szkielet karpoidów ma typowo szkarłupniową naturę. W kambrze i ordowiku karpoidy były bardzo zróżnicowane. Ich rozprzestrzenienie wykazuje wyraźny prowincjalizm. Nieliczne dotrwały do dewonu i wymarłyy nie pozostawiając potomków,a jedynie zestaw zagadek do rozwiązania dla paleontologów.
W dzisiejszych morzach wysokoproduktywne zespoły organizmów miękkiego
7.15).<br>Ich zadziwiające asymetryczne ciała próbowano nawet objaśniać w kategoriach planu budowy strunowców. Szczątki młodocianych osobników najstarszych karpoidów dowodzą, że na początku rozwoju osobniczego przytwierdzały się one łodygą do twardego podłoża (ryc. 6.14). Dopiero kiedy osiągały większe rozmiary, rozpoczynały samodzielne życie.<br>Nie ma więc powodów wątpić w ich powiązania z najstarszymi cystoidami (Eocrinoidea), &lt;page nr=178&gt; tym bardziej że szkielet karpoidów ma typowo szkarłupniową naturę. W kambrze i ordowiku karpoidy były bardzo zróżnicowane. Ich rozprzestrzenienie wykazuje wyraźny prowincjalizm. Nieliczne dotrwały do dewonu i wymarłyy nie pozostawiając potomków,a jedynie zestaw zagadek do rozwiązania dla paleontologów.<br>W dzisiejszych morzach wysokoproduktywne zespoły organizmów miękkiego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego