Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
wielki mistrz krzyżacki w latach 1391-1393, niewiele miał wspólnego z literackim portretem, nakreślonym przez autora poematu.
O szpiegostwo na rzecz Francji został oskarżony Józef Ignacy Kraszewski, którego sąd pruski skazał za to (w maju 1884) na karę trzech i pół roku twierdzy, bez utraty wszakże majątku i bez pozbawienia praw honorowych.
Głośny już wówczas, również w samych Niemczech, pisarz odsiadywał swą karę w warunkach, które po doświadczeniach XX stulecia można określić jako niemalże komfortowe. Obiady dostarczano mu codziennie z pobliskiej restauracji, Kraszewski mógł przyjmować gości, trochę malował, przede wszystkim jednak pisał.
W ciągu siedemnastu miesięcy pobytu w magdeburskiej twierdzy spłodził
wielki mistrz krzyżacki w latach 1391-1393, niewiele miał wspólnego z literackim portretem, nakreślonym przez autora poematu.<br>O szpiegostwo na rzecz Francji został oskarżony Józef Ignacy Kraszewski, którego sąd pruski skazał za to (w maju 1884) na karę trzech i pół roku twierdzy, bez utraty wszakże majątku i bez pozbawienia praw honorowych.<br>Głośny już wówczas, również w samych Niemczech, pisarz odsiadywał swą karę w warunkach, które po doświadczeniach XX stulecia można określić jako niemalże komfortowe. Obiady dostarczano mu codziennie z pobliskiej restauracji, Kraszewski mógł przyjmować gości, trochę malował, przede wszystkim jednak pisał.<br>W ciągu siedemnastu miesięcy pobytu w magdeburskiej twierdzy spłodził
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego