Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
itp.) i odbiegają od warunków swobodnego badania klinicznego, tym bardziej maleje udział tych czynników w powstawaniu efektu OIB, a i sam efekt staje się mniejszy.

3.4. Zapobieganie występowaniu efektu OIB

Zróżnicowane traktowanie przez badacza osób badanych pociąga za sobą zróżnicowanie ich zachowanie się. Oddziaływanie badacza na osoby badane ulega przefiltrowaniu przez zmienne podmiotowe, związane z osobą badaną. Przyjrzyjmy się teraz tym zmiennym.

Zacznijmy od tych zmiennych, które charakteryzują osobę badaną, tworząc jej "psychologiczny portret" (por. rys. 4.1, bloki: B1, B2, B3). Są to:

(1) zmienne osobowościowe (takie jak: inteligencja, system wartości i przekonań, lokalizacja kontroli, poczucie własnej wartości, postrzeganie
itp.) i odbiegają od warunków swobodnego badania klinicznego, tym bardziej maleje udział tych czynników w powstawaniu efektu OIB, a i sam efekt staje się mniejszy.<br><br>&lt;tit&gt; 3.4. Zapobieganie występowaniu efektu OIB&lt;/&gt;<br><br> Zróżnicowane traktowanie przez badacza osób badanych pociąga za sobą zróżnicowanie ich zachowanie się. Oddziaływanie badacza na osoby badane ulega przefiltrowaniu przez zmienne podmiotowe, związane z osobą badaną. Przyjrzyjmy się teraz tym zmiennym.<br><br>Zacznijmy od tych zmiennych, które charakteryzują osobę badaną, tworząc jej "psychologiczny portret" (por. rys. 4.1, bloki: B1, B2, B3). Są to:<br><br>(1) zmienne osobowościowe (takie jak: inteligencja, system wartości i przekonań, lokalizacja kontroli, poczucie własnej wartości, postrzeganie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego