Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
kanały potasowe, zwykle na zasadzie fosforylacji bądź defosforylacji

białek tworzących kanały. Nie jest jasne, w jaki sposób nadtlenek wodoru wpływa na aktywność kanału potasowego. Być może utlenia reszty cysteinowe białka; w efekcie tym może pośredniczyć indukowana przez H2O2 zmiana stosunku stężeń zredukowanej i utlenionej form glutationu (GSH/GSSG). Być może przekaźnikiem pomiędzy oksydazą NADPH a kanałem potasowym jest cyklaza guanylowa, z której grupami hemowymi reaguje nadtlenek wodoru (rys. 3.16.4).
Z kolei anionorodnik ponadtlenkowy może powodować wzrost wewnątrzkomórkowego pH, prawdopodobnie aktywując wymiennik Na/H w błonie plazmatycznej.

3.16.4. Reaktywne formy tlenu wpływają na przekazywanie informacji do komórki i
kanały potasowe, zwykle na zasadzie fosforylacji bądź defosforylacji<br>&lt;gap&gt;<br>białek tworzących kanały. Nie jest jasne, w jaki sposób nadtlenek wodoru wpływa na aktywność kanału potasowego. Być może utlenia reszty cysteinowe białka; w efekcie tym może pośredniczyć indukowana przez H2O2 zmiana stosunku stężeń zredukowanej i utlenionej form glutationu (GSH/GSSG). Być może przekaźnikiem pomiędzy oksydazą NADPH a kanałem potasowym jest cyklaza guanylowa, z której grupami hemowymi reaguje nadtlenek wodoru (rys. 3.16.4).<br>Z kolei anionorodnik ponadtlenkowy może powodować wzrost wewnątrzkomórkowego pH, prawdopodobnie aktywując wymiennik Na/H w błonie plazmatycznej.<br><br>&lt;tit&gt;3.16.4. Reaktywne formy tlenu wpływają na przekazywanie informacji do komórki i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego