Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
twierdzili, że Rylskyj najchętniej zastąpiłby autora "Kobzarza" własnym nazwiskiem. Nie lękajmy się herezji i oświadczmy bez ogródek: ze stanowiska ściśle artystycznego miałby całkowitą rację".
Tę mimochodem rzuconą uwagę, przez samego autora określoną jako herezja, trzeba rozwinąć i uzasadnić. Jakie miejsce wyznaczyć Szewczence w poezji ukraińskiej? Był prorokiem niewątpliwie, odegrał rolę przełomową na największą miarę historyczną - także nie ulega wątpliwości: jego portret można było znaleźć w chatach chłopskich tuż obok świętych obrazów to rzeczy powszechnie znane. Czy jednak mają rację Ukraińcy, gdy uważają go za swego największego poetę wszystkich czasów, a także za jednego z największych poetów Słowiańszczyzny?
Zmarły w roku 1962
twierdzili, że Rylskyj najchętniej zastąpiłby autora "Kobzarza" własnym nazwiskiem. Nie lękajmy się herezji i oświadczmy bez ogródek: ze stanowiska ściśle artystycznego miałby całkowitą rację".<br>Tę mimochodem rzuconą uwagę, przez samego autora określoną jako herezja, trzeba rozwinąć i uzasadnić. Jakie miejsce wyznaczyć Szewczence w poezji ukraińskiej? Był prorokiem niewątpliwie, odegrał rolę przełomową na największą miarę historyczną - także nie ulega wątpliwości: jego portret można było znaleźć w chatach chłopskich tuż obok świętych obrazów to rzeczy powszechnie znane. Czy jednak mają rację Ukraińcy, gdy uważają go za swego największego poetę wszystkich czasów, a także za jednego z największych poetów Słowiańszczyzny?<br>Zmarły w roku 1962
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego