Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 15/03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
laboratoryjnych

Naukowcy potwierdzili teorię, iż niechciane treści i wspomnienia mogą zostać wyrzucone z pamięci - donosi najnowszy numer "Nature"

Słynny austriacki psychoanalityk twierdził, że nasza świadomość może zapomnieć czy wyrzucić do podświadomości niechciane wspomnienia, na przykład po przeżyciu traumatycznym, jak gwałt czy widok morderstwa.
Freud dostarczył ze swej praktyki klinicznej wielu przykładów wypierania wspomnień. Dokumentował je w codziennych zachowaniach pacjentów oraz seansach hipnotycznych.
Niestety, danym zebranym przez Freuda zarzucano możliwość wielu interpretacji, gdyż nie wyszły z laboratorium, tj. z warunków kontrolowanych.
Niedociągnięcie to postanowili naprawić w swych laboratoryjnych eksperymentach Michael Anderson i Collin Green z Uniwersytetu w Oregonie. Uczeni wykazali eksperymentalnie, że
laboratoryjnych&lt;/&gt;<br><br>&lt;intro&gt;Naukowcy potwierdzili teorię, iż niechciane treści i wspomnienia mogą zostać wyrzucone z pamięci - donosi najnowszy numer "Nature"&lt;/&gt;<br><br>Słynny austriacki psychoanalityk twierdził, że nasza świadomość może zapomnieć czy wyrzucić do podświadomości niechciane wspomnienia, na przykład po przeżyciu traumatycznym, jak gwałt czy widok morderstwa. <br>Freud dostarczył ze swej praktyki klinicznej wielu przykładów wypierania wspomnień. Dokumentował je w codziennych zachowaniach pacjentów oraz seansach hipnotycznych.<br>Niestety, danym zebranym przez Freuda zarzucano możliwość wielu interpretacji, gdyż nie wyszły z laboratorium, tj. z warunków kontrolowanych.<br>Niedociągnięcie to postanowili naprawić w swych laboratoryjnych eksperymentach Michael Anderson i Collin Green z Uniwersytetu w Oregonie. Uczeni wykazali eksperymentalnie, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego