Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
sposobem postępowania we wczesnych etapach rozwoju poszczególnych nauk była
typologizacja - wydzielanie obserwowanych faktów w klasy. Dziś wiemy, że przynajmniej jeśli chodzi o gatunki, koncepcja wyodrębnionej, ziarnistej (dyskretnej) klasy obiektów (osobników) doskonale przystaje do rzeczywistego rozkładu zmienności w przyrodzie.
Gatunki są obiektywnie dyskretnymi jednostkami. Nieco gorzej z wyższymi jednostkami klasyfikacji, ale przypadkowo powstałe luki w rozkładzie zmienności (np. przez wymarcie pośrednich morfologicznie form) pozwalają na stworzenie w miarę naturalnej (odpowiadającej rzeczywistości) systematyki. Nie jest to jedyny przypadek w nauce, kiedy typologiczne podejście doprowadziło do wykrycia obiektywnych jednostek w przyrodzie.
Wszyscy znamy przecież tablicę okresową pierwiastków. Przyczyny, dla których pomiędzy pierwiastkami nie ma
sposobem postępowania we wczesnych etapach rozwoju poszczególnych nauk była <br>typologizacja - wydzielanie obserwowanych faktów w klasy. Dziś wiemy, że przynajmniej jeśli chodzi o gatunki, koncepcja wyodrębnionej, ziarnistej (dyskretnej) klasy obiektów (osobników) doskonale przystaje do rzeczywistego rozkładu zmienności w przyrodzie.<br>Gatunki są obiektywnie dyskretnymi jednostkami. Nieco gorzej z wyższymi jednostkami klasyfikacji, ale przypadkowo powstałe luki w rozkładzie zmienności (np. przez wymarcie pośrednich morfologicznie form) pozwalają na stworzenie w miarę naturalnej (odpowiadającej rzeczywistości) systematyki. Nie jest to jedyny przypadek w nauce, kiedy typologiczne podejście doprowadziło do wykrycia obiektywnych jednostek w przyrodzie.<br>Wszyscy znamy przecież tablicę okresową pierwiastków. Przyczyny, dla których pomiędzy pierwiastkami nie ma
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego