Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 9.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
się w ogromnej mierze z ludzi kulturowo wykorzenionych. Właśnie kulturowe wykorzenienie - rozumiane jako formalna lub faktyczna nieobecność w tradycyjnych strukturach społecznych - łączy wymienianą już wyżej symboliczną parę - fornala z PGR z warszawskim nomenklaturowym biznesmenem.

Wielokrotnie też opisywano ostatnio inną, charakterystyczną cechę społeczności komunistycznej. Chodzi tu o zjawisko zwane "socpostmodernizmem". O quasi-ideologię, którą komunistyczna elita przyjmuje obecnie świadomie, a większość komunistycznej społeczności - bezwiednie i instynktownie. Najistotniejszym dla nas elementem tej quasi-ideologii jest hasło, że prawda nie istnieje, a twierdzenie odwrotne to już niemal faszyzm.

Ideologia ta bardzo odpowiada zarówno komunistom, jak i - szerzej - w ogóle ludziom wykorzenionym. Tym pierwszym, bo
się w ogromnej mierze z ludzi kulturowo wykorzenionych. Właśnie kulturowe wykorzenienie - rozumiane jako formalna lub faktyczna nieobecność w tradycyjnych strukturach społecznych - łączy wymienianą już wyżej symboliczną parę - fornala z PGR z warszawskim nomenklaturowym biznesmenem.<br><br> Wielokrotnie też opisywano ostatnio inną, charakterystyczną cechę społeczności komunistycznej. Chodzi tu o zjawisko zwane &lt;orig&gt;"socpostmodernizmem"&lt;/&gt;. O quasi-ideologię, którą komunistyczna elita przyjmuje obecnie świadomie, a większość komunistycznej społeczności - bezwiednie i instynktownie. Najistotniejszym dla nas elementem tej quasi-ideologii jest hasło, że prawda nie istnieje, a twierdzenie odwrotne to już niemal faszyzm.<br><br> Ideologia ta bardzo odpowiada zarówno komunistom, jak i - szerzej - w ogóle ludziom wykorzenionym. Tym pierwszym, bo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego