Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
Byłaby tedy prawda celem najgłówniejszym poznania naukowego. Myślę, że trafnie ujął to znany filozof krakowski Wł. Stróżewski, gdy pisał następujące słowa: "Gdy św. Augustyn, po długich poszukiwaniach, znalazł wreszcie zadowalającą go odpowiedź na pytanie, czym jest szczęście, sformułował ją następująco:

beata quippe vita est gaudium de veritate (życie szczęśliwe to radowanie się z prawdy).

Myślę, że odpowiedź ta musi z konieczności odnosić się do życia człowieka nauki. Nie ma większej radości niż radość znalezienia prawdy. I nie ma większej troski nad to, by to, co znajdowane, było istotnie prawdą" (Stróżewski, 1991, s. 72).

Jednakże nie każda prawda jest celem badacza. Taka
Byłaby tedy prawda celem najgłówniejszym poznania naukowego. Myślę, że trafnie ujął to znany filozof krakowski Wł. Stróżewski, gdy pisał następujące słowa: "Gdy św. Augustyn, po długich poszukiwaniach, znalazł wreszcie zadowalającą go odpowiedź na pytanie, czym jest szczęście, sformułował ją następująco: <br><br> beata quippe vita est gaudium de veritate (życie szczęśliwe to radowanie się z prawdy).<br><br>Myślę, że odpowiedź ta musi z konieczności odnosić się do życia człowieka nauki. Nie ma większej radości niż radość znalezienia prawdy. I nie ma większej troski nad to, by to, co znajdowane, było istotnie prawdą" (Stróżewski, 1991, s. 72).<br><br>Jednakże nie każda prawda jest celem badacza. Taka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego