Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
prawnych i majątkowych społeczeństwo na co dzień żyło i pracowało razem, w granicach ziemi, województwa, parafii. Na mszach świętych i innych uroczystościach spotykali się ziemianie, chłopi i mieszczanie.
Uczestniczyli oni w tych samych sakramentach, słuchali tych samych kazań, a do ich wyobraźni przemawiały rzeźby, obrazy, przedstawienia teatralne, budujące podobną świadomość religijną. Często synowie kmiecy, wraz z synami szlacheckimi, zdobywali pierwsze wiadomości o świecie oraz podstawową umiejętność czytania i pisania w ławach szkółek parafialnych. Ich sieć w XVI w. powiększyła się znacznie, obejmując swoim zasięgiem dziesiątki tysięcy chłopców w całym kraju.

Rosła też liczba studentów Akademii Krakowskiej, do której przybywali żądni wiedzy
prawnych i majątkowych społeczeństwo na co dzień żyło i pracowało razem, w granicach ziemi, województwa, parafii. Na mszach świętych i innych uroczystościach spotykali się ziemianie, chłopi i mieszczanie.<br>Uczestniczyli oni w tych samych sakramentach, słuchali tych samych kazań, a do ich wyobraźni przemawiały rzeźby, obrazy, przedstawienia teatralne, budujące podobną świadomość religijną. Często synowie kmiecy, wraz z synami szlacheckimi, zdobywali pierwsze wiadomości o świecie oraz podstawową umiejętność czytania i pisania w ławach szkółek parafialnych. Ich sieć w XVI w. powiększyła się znacznie, obejmując swoim zasięgiem dziesiątki tysięcy chłopców w całym kraju.<br><br>Rosła też liczba studentów Akademii Krakowskiej, do której przybywali żądni wiedzy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego