Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fokus. Poznać i zrozumieć świat
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2003
290 milionów lat temu, Ziemia wyglądała zupełnie inaczej niż w ordowiku. Istniał wtedy jeden wielki superkontynent - Pangea. W powietrzu fruwały owady, a wśród bujnej zieleni przemykały płazy i gady, wśród nich gady ssakokształtne. Dziś wiatr i deszcz odsłaniają ich kości na pustyni Karru w Republice Południowej Afryki. W tropikalnych morzach roiło się od ramienionogów, mszywiołów, tu i ówdzie można było spotkać ostatnie trylobity.

Pod koniec permu, około 250 milionów lat temu, lądy i morza gwałtownie opustoszały. Nastąpiła Apokalipsa, której ofiarą padło około 95% gatunków. Według Davida Raupa, życie na Ziemi nigdy nie znalazło się bliżej całkowitej zagłady.

Katastrofę przetrwały nieliczne zwierzęta
290 milionów lat temu, Ziemia wyglądała zupełnie inaczej niż w ordowiku. Istniał wtedy jeden wielki superkontynent - Pangea. W powietrzu fruwały owady, a wśród bujnej zieleni przemykały płazy i gady, wśród nich gady ssakokształtne. Dziś wiatr i deszcz odsłaniają ich kości na pustyni Karru w Republice Południowej Afryki. W tropikalnych morzach roiło się od ramienionogów, &lt;orig&gt;mszywiołów&lt;/&gt;, tu i ówdzie można było spotkać ostatnie trylobity.<br><br>Pod koniec permu, około 250 milionów lat temu, lądy i morza gwałtownie opustoszały. Nastąpiła Apokalipsa, której ofiarą padło około 95% gatunków. Według Davida Raupa, życie na Ziemi nigdy nie znalazło się bliżej całkowitej zagłady.<br><br>Katastrofę przetrwały nieliczne zwierzęta
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego