Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
trochę w ciągu roku zwrotnikowego w tym samym kierunku, w którym Słońce porusza się po ekliptyce. Czy jednak wokół biegunów ekliptyki obraca się, w nieustającej ucieczce przed Słońcem, cała sfera gwiazd, czy może tylko najbardziej związany z ekliptyką pas gwiazdozbiorów zodiakalnych? W tym drugim wypadku sfera gwiazd pozostawałaby nieruchoma, natomiast równo wycięty pas wokół ekliptyki, szeroki na jakieś 10° na północ i południe od niej, przesuwałby się ruchem precesyjnym wzdłuż ekliptyki.
Tak skrupulatnie roztrząsał wszystkie możliwości Hipparch, próbując dociec natury obrotów sfery gwiazd. Aby rozstrzygnąć, która hipoteza jest prawdziwa, sięgnął prawdopodobnie po najdokładniejszy przyrząd astronomii starożytnej: sznurek.



Precesja
Ziemia wiruje wokół
trochę w ciągu roku zwrotnikowego w tym samym kierunku, w którym Słońce porusza się po ekliptyce. Czy jednak wokół biegunów ekliptyki obraca się, w nieustającej ucieczce przed Słońcem, cała sfera gwiazd, czy może tylko najbardziej związany z ekliptyką pas gwiazdozbiorów zodiakalnych? W tym drugim wypadku sfera gwiazd pozostawałaby nieruchoma, natomiast równo wycięty pas wokół ekliptyki, szeroki na jakieś 10° na północ i południe od niej, przesuwałby się ruchem precesyjnym wzdłuż ekliptyki.<br>Tak skrupulatnie roztrząsał wszystkie możliwości Hipparch, próbując dociec natury obrotów sfery gwiazd. Aby rozstrzygnąć, która hipoteza jest prawdziwa, sięgnął prawdopodobnie po najdokładniejszy przyrząd astronomii starożytnej: sznurek.<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;Precesja&lt;/&gt;<br>Ziemia wiruje wokół
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego