Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
roślinożercy (Edaphosaurus).
W tym samym czasie na innych obszarach, obejmujących m.in. Nowy Meksyk, nisze roślinożerców zajmowała rodzina gadów ssakokształtnych Caseidae, z krótką przedoczodołową częścią czaszki.
Scena ewolucji gadów na początku późnego permu ukazuje równocześnie w Afryce Południowej i Rosji nowe zespoły gadów ssakokształtnych. Od wcześniejszych pelykozaurów różniły się one rozwojem pojedynczych kłów w szczękach i odwiniętą blaszką kości angulare w żuchwie, zapewne obrzeżającą bębenek słuchowy. Była to gałąź Gorgonopsia reprezentowana na początku swojej historii w Afryce przez Hipposaurus, o czaszce podobnej jeszcze do Haptodus, i Eoarctops o kwadratowym zarysie pyska.
Sprzyjające dla nich warunki pojawiły się pod koniec permu w
roślinożercy (Edaphosaurus).<br>W tym samym czasie na innych obszarach, obejmujących m.in. Nowy Meksyk, nisze roślinożerców zajmowała rodzina gadów ssakokształtnych Caseidae, z krótką przedoczodołową częścią czaszki.<br>Scena ewolucji gadów na początku późnego permu ukazuje równocześnie w Afryce Południowej i Rosji nowe zespoły gadów ssakokształtnych. Od wcześniejszych pelykozaurów różniły się one rozwojem pojedynczych kłów w szczękach i odwiniętą blaszką &lt;page nr=350&gt; kości angulare w żuchwie, zapewne obrzeżającą bębenek słuchowy. Była to gałąź Gorgonopsia reprezentowana na początku swojej historii w Afryce przez Hipposaurus, o czaszce podobnej jeszcze do Haptodus, i Eoarctops o kwadratowym zarysie pyska.<br>Sprzyjające dla nich warunki pojawiły się pod koniec permu w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego