Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
zamieni w żywe srebro; jakoż w Olkuszu z ołowiu go wyprowadzają"..
Receptę tę, podał istotnie G. Fallopius, nie wiadomo jednak skąd bezpośrednio zaczerpnął ją Chmielowski, skoro autor ten nie jest uwzględniony w "Katalogu autorów". Pomyłką jest - oczywiście - dodana przez Chmielowskiego wzmianka o Olkuszu, gdzie z ołowiu uzyskiwano srebro, a nie rtęć ("żywe srebro").
Chmielowski próbował nawet - oczywiście z wynikiem negatywnym - zrealizować ten proces, co jednak nie podważyło jego wiary w skuteczność metody ("znać w ziemię niesposobną zakopałem albo nie zaszpuntowałem dobrze słoika, albo grube blaszki były ołowiu").
Jednak bodaj orginalnym wkładem Chmielowskiego w rozdziale, poświęconym "sekretom", jest dość prosty przepis, "co
zamieni w żywe srebro; jakoż w Olkuszu z ołowiu go wyprowadzają".&lt;page nr=157&gt;.<br> Receptę tę, podał istotnie G. Fallopius, nie wiadomo jednak skąd bezpośrednio zaczerpnął ją Chmielowski, skoro autor ten nie jest uwzględniony w "Katalogu autorów". Pomyłką jest - oczywiście - dodana przez Chmielowskiego wzmianka o Olkuszu, gdzie z ołowiu uzyskiwano srebro, a nie rtęć ("żywe srebro").<br> Chmielowski próbował nawet - oczywiście z wynikiem negatywnym - zrealizować ten proces, co jednak nie podważyło jego wiary w skuteczność metody ("znać w ziemię niesposobną zakopałem albo nie zaszpuntowałem dobrze słoika, albo grube blaszki były ołowiu").<br> Jednak bodaj orginalnym wkładem Chmielowskiego w rozdziale, poświęconym "sekretom", jest dość prosty przepis, "co
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego