Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Magazyn Polski
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1979
otrzymaniem metalu nie ustaną, dopóki nie wstaną uwieńczone... sukcesem.
W roku 1923 profesor wszechnicy berlińskiej informuje świat, że pod działaniem prądu elektrycznego przemienił rtęć w złoto. Po 2 latach żmudnych badań udowodniono mu pomyłkę. "Xerionem" okazały się... reakcje jądrowe. W roku 1950 uczeni amerykańscy przez wybicie protonu neutronem, z jądra rtęci otrzymują promieniotwórczy izotop - złoto. Tylko że koszty reakcji znacznie przekraczają ewentualne zyski i korzyści.
Nie udawało się otrzymać złota, ale "po drodze" dokonywano przypadkowych odkryć. Johann Kunckel (XVII w.) nie wyprodukował złota, ale odkrył szkło rubinowe, zaś Johann Böttger (XVII/XVIII w.) europejską porcelanę. Obaj przeszli do historii przemysłu.
Do
otrzymaniem metalu nie ustaną, dopóki nie wstaną uwieńczone... sukcesem.&lt;/intro&gt; <br>W roku 1923 profesor wszechnicy berlińskiej informuje świat, że pod działaniem prądu elektrycznego przemienił rtęć w złoto. Po 2 latach żmudnych badań udowodniono mu pomyłkę. "Xerionem" okazały się... reakcje jądrowe. W roku 1950 uczeni amerykańscy przez wybicie protonu neutronem, z jądra rtęci otrzymują promieniotwórczy izotop - złoto. Tylko że koszty reakcji znacznie przekraczają ewentualne zyski i korzyści. <br>Nie udawało się otrzymać złota, ale "po drodze" dokonywano przypadkowych odkryć. Johann Kunckel (XVII w.) nie wyprodukował złota, ale odkrył szkło rubinowe, zaś Johann Böttger (XVII/XVIII w.) europejską porcelanę. Obaj przeszli do historii przemysłu. <br>Do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego