Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 07.03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
30 świątyń. Interesował się przeszłością, dlatego odnawiał budowle swoich poprzedników, z upodobaniem studiował starożytne teksty i wracał do starych rytuałów. Nie zapominał też o upamiętnianiu własnych czynów.

Jednym z ostatnich przedsięwzięć budowlanych Totmesa III była świątynia w Deir el-Bahari związana z obchodami Święta Doliny, ważnego święta egipskiego. Przedsięwzięcie było ryzykowne. Świątynię wciśnięto bowiem między dwie stojące już budowle, choć nie było tam na nią miejsca. Budowniczowie musieli więc wkuć się w skałę i dobudować fragment platformy, na której wzniesiono jej najwyższy poziom. W rezultacie świątynia znalazła się 3 m wyżej niż sąsiadująca z nią świątynia Hatszepsut.

Ruiny świątyni Totmesa III
30 świątyń. Interesował się przeszłością, dlatego odnawiał budowle swoich poprzedników, z upodobaniem studiował starożytne teksty i wracał do starych rytuałów. Nie zapominał też o upamiętnianiu własnych czynów.<br><br>Jednym z ostatnich przedsięwzięć budowlanych Totmesa III była świątynia w Deir el-Bahari związana z obchodami Święta Doliny, ważnego święta egipskiego. Przedsięwzięcie było ryzykowne. Świątynię wciśnięto bowiem między dwie stojące już budowle, choć nie było tam na nią miejsca. Budowniczowie musieli więc wkuć się w skałę i dobudować fragment platformy, na której wzniesiono jej najwyższy poziom. W rezultacie świątynia znalazła się 3 m wyżej niż sąsiadująca z nią świątynia Hatszepsut.<br><br>Ruiny świątyni Totmesa III
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego