Typ tekstu: Książka
Autor: Michowicz Waldemar
Tytuł: Historia dyplomacji polskiej
Rok: 1995
nich poparcia wśród czołowych nawet polityków europejskich - przeszła do kontrofensywy. Sygnałem była podróż amerykańskiego sekretarza stanu Stimsona do głównych zachodnich stolic Europy, gdzie próbował pozyskać zwolenników dla koncepcji oderwania od Polski Pomorza i przekazania go Niemcom.
W celu położenia tamy tego rodzaju akcji, grożącej już przerodzeniem się w formalne poczynania, rząd polski poczynił stanowcze kroki. Piłsudski wezwał ambasadora Filipowicza i nakazał mu przekazać prezydentowi Herbertowi Hooverowi oświadczenie, iż nie ma mowy o jakichkolwiek ustępstwach terytorialnych, a Polska jest gotowa przeciwstawić się zbrojnie tego rodzaju dążeniom. Również ambasador Konstanty Skirmunt w Londynie miał ostrzec w podobnym duchu tamtejszego ambasadora amerykańskiego.
Rewizjonistyczne skłonności
nich poparcia wśród czołowych nawet polityków europejskich - przeszła do kontrofensywy. Sygnałem była podróż amerykańskiego sekretarza stanu Stimsona do głównych zachodnich stolic Europy, gdzie próbował pozyskać zwolenników dla koncepcji oderwania od Polski Pomorza i przekazania go Niemcom.<br>W celu położenia tamy tego rodzaju akcji, grożącej już przerodzeniem się w formalne poczynania, rząd polski poczynił stanowcze kroki. Piłsudski wezwał ambasadora Filipowicza i nakazał mu przekazać prezydentowi Herbertowi Hooverowi oświadczenie, iż nie ma mowy o jakichkolwiek ustępstwach terytorialnych, a Polska jest gotowa przeciwstawić się zbrojnie tego rodzaju dążeniom. Również ambasador Konstanty Skirmunt w Londynie miał ostrzec w podobnym duchu tamtejszego ambasadora amerykańskiego.<br>Rewizjonistyczne skłonności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego