Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
roli w produkcji roślinnej Królestwa.
Zmiany bardziej uchwytne dostrzegamy na zachodzie kraju, w zasadzie na gruntach folwarcznych. W Kaliskiem, Piotrkowskiem, Konińskiem itd. właściciele ziemscy zaczynali odstępować od trójpolówki i podejmować próby płodozmianu, uwzględniając obok ziemniaków i koniczynę. Chłopi tymczasem, w miarę kurczenia się ich nadziałów, likwidowali także ugór z konieczności, sadząc na trzecim polu ziemniaki.
Zmiany te wymagały odseparowania gruntów dworskich od wiejskich i likwidacji wspólnego wypasu na ugorach. Zasięgu zmian nie można przeceniać; w skali krajowej, przed reformą uwłaszczeniową, ugory obejmowały jeszcze 27% użytków rolnych.
W niektórych zachodnich powiatach procent ten był już dużo niższy, rozpoczęta zaś ewolucja pobudzała właścicieli
roli w produkcji roślinnej Królestwa.<br>Zmiany bardziej uchwytne dostrzegamy na zachodzie kraju, w zasadzie na gruntach folwarcznych. W Kaliskiem, Piotrkowskiem, Konińskiem itd. właściciele ziemscy zaczynali odstępować od trójpolówki i podejmować próby płodozmianu, uwzględniając obok ziemniaków i koniczynę. Chłopi tymczasem, w miarę kurczenia się ich nadziałów, likwidowali także ugór z konieczności, sadząc na trzecim polu ziemniaki.<br>Zmiany te wymagały odseparowania gruntów dworskich od wiejskich i likwidacji wspólnego wypasu na ugorach. Zasięgu zmian nie można przeceniać; w skali krajowej, przed reformą uwłaszczeniową, ugory obejmowały jeszcze 27% użytków rolnych.<br>W niektórych zachodnich powiatach procent ten był już dużo niższy, rozpoczęta zaś ewolucja pobudzała właścicieli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego