Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
Andrzej Maksymilian Fredro.
O ile w przypadku księdza czy żołnierza satyra bywała przeplatana apologią, to na obronę prawnika mało kto się właściwie zdobywał, choć był to zawód, którego uprawianie także nie plamiło tarczy herbowej. Paru pochwałom trybunału koronnego, i to pochodzących z pierwszych stu lat działania tej instytucji, odpowiada sterta satyr na podatność zasiadających w nim jurystów do brania łapówek. Obrony tego zawodu wypadały na ogół słabo i mało przekonywająco.
Nikomu nie przychodziło też do głowy sławienie sejmowego czy sejmikowego statysty, ponieważ zawodowy polityk był praktycznie biorąc profesją w Rzeczypospolitej nie znaną.
Nie przypadkiem brak w naszym języku pojęcia odpowiadającego niemieckiemu
Andrzej Maksymilian Fredro.<br>O ile w przypadku księdza czy żołnierza satyra bywała przeplatana apologią, to na obronę prawnika mało kto się właściwie zdobywał, choć był to zawód, którego uprawianie także nie plamiło tarczy herbowej. Paru pochwałom trybunału koronnego, i to pochodzących z pierwszych stu lat działania tej instytucji, odpowiada sterta satyr na podatność zasiadających w nim jurystów do brania łapówek. Obrony tego zawodu wypadały na ogół słabo i mało przekonywająco.<br>Nikomu nie przychodziło też do głowy sławienie sejmowego czy sejmikowego statysty, ponieważ zawodowy polityk był praktycznie biorąc profesją w Rzeczypospolitej nie znaną.<br>Nie przypadkiem brak w naszym języku pojęcia odpowiadającego niemieckiemu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!