Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
się w strefie wybrzeża morskiego i innych większych zbiorników wodnych, a także wiatry górskie i dolinne.
Innym rodzajem wiatrów lokalnych są prądy ogólnej cyrkulacji atmosfery, które pod wpływem czynników lokalnych, np. orografia terenu, ulegają deformacji (zaburzeniom). Tego rodzaju wiatrami są fen i bora.
Niekiedy jako wiatry lokalne, odznaczające się swoistą specyfiką, traktuje się na niewielkich obszarach prądy powietrza, które w rzeczywistości są prądami ogólnej cyrkulacji atmosfery. Do tej grupy wiatrów można zaliczyć sirocco, hamsin, samum i in. Bardzo swoistymi cechami wyróżniają się wiatry związane z cyklonami tropikalnymi.
Nazewnictwo wiatrów lokalnych tworzy bardzo długą listę, znacznie przekraczającą 200 nazw. W tabeli 8
się w strefie wybrzeża morskiego i innych większych zbiorników wodnych, a także wiatry górskie i dolinne.<br> Innym rodzajem wiatrów lokalnych są prądy ogólnej cyrkulacji atmosfery, które pod wpływem czynników lokalnych, np. orografia terenu, ulegają deformacji (zaburzeniom). Tego rodzaju wiatrami są fen i bora.<br> Niekiedy jako wiatry lokalne, odznaczające się swoistą specyfiką, traktuje się na niewielkich obszarach prądy powietrza, które w rzeczywistości są prądami ogólnej cyrkulacji atmosfery. Do tej grupy wiatrów można zaliczyć sirocco, hamsin, samum i in. Bardzo swoistymi cechami wyróżniają się wiatry związane z cyklonami tropikalnymi.<br> Nazewnictwo wiatrów lokalnych tworzy bardzo długą listę, znacznie przekraczającą 200 nazw. W tabeli 8
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego