Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
państwowego majątku produkcyjnego.
A jednocześnie żywe stawało się przeświadczenie, że majątek ten został wytworzony przez całe społeczeństwo, zatem historyczna sprawiedliwość wymaga zrekompensowania obywatelom tej części ich wysiłku produkcyjnego, która przez lata nie była im wynagradzana, lecz zawłaszczana na cele inwestycyjne.
Z myślą o połączeniu wymogów ekonomicznej efektywności z potrzebami historyczno-społecznej sprawiedliwości powstała koncepcja prywatyzacji powszechnej. Konkretny kształt nadało jej już na początku 1989 r. dwóch ekonomistów należących do środowiska gdańskich liberałów: dr Janusz Lewandowski - późniejszy minister prywatyzacji oraz dr Jan Szomburg - późniejszy i obecny dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Istota tej propozycji sprowadzała się do rozdzielenia majątku narodowego pomiędzy obywateli
państwowego majątku produkcyjnego.<br>A jednocześnie żywe stawało się przeświadczenie, że majątek ten został wytworzony przez całe społeczeństwo, zatem historyczna sprawiedliwość wymaga zrekompensowania obywatelom tej części ich wysiłku produkcyjnego, która przez lata nie była im wynagradzana, lecz zawłaszczana na cele inwestycyjne.<br>Z myślą o połączeniu wymogów ekonomicznej efektywności z potrzebami historyczno-społecznej sprawiedliwości powstała koncepcja prywatyzacji powszechnej. Konkretny kształt nadało jej już na początku 1989 r. dwóch ekonomistów należących do środowiska gdańskich liberałów: dr Janusz Lewandowski - późniejszy minister prywatyzacji oraz dr Jan Szomburg - późniejszy i obecny dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.<br>Istota tej propozycji sprowadzała się do rozdzielenia majątku narodowego pomiędzy obywateli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego