Typ tekstu: Książka
Autor: Falińska Krystyna
Tytuł: Ekologia roślin
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1996
warunkach ekologicznych. Natomiast zmienność genetyczna gatunku, wynikająca ze zróżnicowania środowisk, wskazuje, w jakim stopniu procesy adaptacyjne spowodowały powstanie ekotypów. Ekotyp jest to populacja w obrębie gatunku, przystosowana w wyniku ewolucji do specyficznych warunków środowiskowych.
Z dotychczasowych badań eksperymentalnych nad zmiennością wewnątrzgatunkową, jak i obserwacji reakcji populacji roślinnych na zróżnicowanie warunków środowiskowych wynika, że poszczególne gatunki wykazują pod tym względem wielką rozmaitość. Reakcja roślin na czynniki środowiskowe jest wieloraka, stąd i trudność w stwierdzeniu pewnych prawidłowości. Na przykład takie cechy, jak wielkość roślin, czy termin kwitnienia, w jednym przypadku mają charakter zmienności fenotypowej, a w innym genotypowej.
U pięciornika Potentilla glandulosa wyróżniono
warunkach ekologicznych. Natomiast zmienność genetyczna gatunku, wynikająca ze zróżnicowania środowisk, wskazuje, w jakim stopniu procesy adaptacyjne spowodowały powstanie ekotypów. Ekotyp jest to populacja w obrębie gatunku, przystosowana w wyniku ewolucji do specyficznych warunków środowiskowych.<br>Z dotychczasowych badań eksperymentalnych nad zmiennością wewnątrzgatunkową, jak i obserwacji reakcji populacji roślinnych na zróżnicowanie warunków środowiskowych wynika, że poszczególne gatunki wykazują pod tym względem wielką rozmaitość. Reakcja roślin na czynniki środowiskowe jest wieloraka, stąd i trudność w stwierdzeniu pewnych prawidłowości. Na przykład takie cechy, jak wielkość roślin, czy termin kwitnienia, w jednym przypadku mają charakter zmienności fenotypowej, a w innym genotypowej.<br>U pięciornika Potentilla glandulosa wyróżniono
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego