Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
analogiczne do uzasadnienia reguły weryfikowania hipotezy prostej; nie ma więc powodu rekonstruować go w tym miejscu. Można również zmodyfikować definicję celu przez określenie strefy obojętności.
Podsumowanie. W artykule niniejszym rozważone zostało pewne uzasadnienie postępowania, które polega na przyjmowaniu konkluzji w zależności od danych doświadczalnych - wedle reguł wnioskowania statystycznego. Termin "wnioskowanie statystyczne" ograniczony został do wnioskowań najprostszego typu.
Proponowane uzasadnienie nazwane zostało pragmatycznym, ponieważ traktuje regułę wnioskowania jako pewną metodę działania celowego. Uzasadnienie postępowania wedle takiej metody polega na okazaniu, iż jest ona nie mniej skuteczna ze względu na dany cel niż inne metody.
Skuteczność utożsamiona została z przeciętną wartością stopnia realizacji
analogiczne do uzasadnienia reguły weryfikowania hipotezy prostej; nie ma więc powodu rekonstruować go w tym miejscu. Można również zmodyfikować definicję celu przez określenie strefy obojętności.<br> Podsumowanie. W artykule niniejszym rozważone zostało pewne uzasadnienie postępowania, które polega na przyjmowaniu konkluzji w zależności od danych doświadczalnych - wedle reguł wnioskowania statystycznego. Termin "wnioskowanie statystyczne" ograniczony został do wnioskowań najprostszego typu.<br> Proponowane uzasadnienie nazwane zostało pragmatycznym, ponieważ traktuje regułę wnioskowania jako pewną metodę działania celowego. Uzasadnienie postępowania wedle takiej metody polega na okazaniu, iż jest ona nie mniej skuteczna ze względu na dany cel niż inne metody.<br> Skuteczność utożsamiona została z przeciętną wartością stopnia realizacji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego