Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fokus. Poznać i zrozumieć świat
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2003
bezrobocia i spadającego eksportu rodzimych towarów. Produkty wytwarzane w strefie euro nagle stały się o 30 procent droższe niż takie same wytwarzane w Stanach czy w Azji.

Ekonomiści, a często też politycy, krytykują poczynania Europejskiego Banku Centralnego. W przeciwieństwie do swojego amerykańskiego odpowiednika, niezbyt chętnie decyduje się on na obniżanie stóp procentowych, co mogłoby pobudzić pogrążoną w stagnacji gospodarkę. Stopy w strefie euro nadal pozostają na o wiele wyższym poziomie niż w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Przyciąga to na europejski rynek co najwyżej kapitały spekulacyjne, dążące do szybkiego zysku, nie zaś wieloletnich inwestycji.

Pierwsze pomysły wprowadzenia wspólnej waluty pojawiły się jeszcze w
bezrobocia i spadającego eksportu rodzimych towarów. Produkty wytwarzane w strefie euro nagle stały się o 30 procent droższe niż takie same wytwarzane w Stanach czy w Azji. <br><br>Ekonomiści, a często też politycy, krytykują poczynania Europejskiego Banku Centralnego. W przeciwieństwie do swojego amerykańskiego odpowiednika, niezbyt chętnie decyduje się on na obniżanie stóp procentowych, co mogłoby pobudzić pogrążoną w stagnacji gospodarkę. Stopy w strefie euro nadal pozostają na o wiele wyższym poziomie niż w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Przyciąga to na europejski rynek co najwyżej kapitały spekulacyjne, dążące do szybkiego zysku, nie zaś wieloletnich inwestycji.<br><br>Pierwsze pomysły wprowadzenia wspólnej waluty pojawiły się jeszcze w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego