Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 09.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
od tej pory wolno mu nosić sutannę. Po szóstym roku przychodzi czas na święcenia duchowne. Według tradycji kościelnej najpierw "poleca się alumna do święceń".

- W czasie święceń biskup zadaje pytanie: czy uważasz kandydatów za godnych? - opowiada poznański ksiądz. - Rektor odpowiada zwykle: po okresie próby i zasięgnięciu opinii polecam ich do święceń.

Klerycy ślubują leżąc krzyżem na podłodze katedry.

Tylko nieco ponad połowa polskich kleryków przyjmuje święcenia kapłańskie. Druga wykrusza się w ciągu sześcioletnich studiów.

- Zwykle co najmniej jedna trzecia zgłaszających się kandydatów opuszcza seminarium z własnej woli lub decyzją przełożonych - ­mówi ks. Dziewiecki, krajowy duszpasterz powołań. Wymienia kilka powodów: egoizm, lenistwo
od tej pory wolno mu nosić sutannę. Po szóstym roku przychodzi czas na święcenia duchowne. Według tradycji kościelnej najpierw "poleca się alumna do święceń".<br><br>- W czasie święceń biskup zadaje pytanie: czy uważasz kandydatów za godnych? - opowiada poznański ksiądz. - Rektor odpowiada zwykle: po okresie próby i zasięgnięciu opinii polecam ich do święceń.<br><br>Klerycy ślubują leżąc krzyżem na podłodze katedry.<br><br>Tylko nieco ponad połowa polskich kleryków przyjmuje święcenia kapłańskie. Druga wykrusza się w ciągu sześcioletnich studiów.<br><br>- Zwykle co najmniej jedna trzecia zgłaszających się kandydatów opuszcza seminarium z własnej woli lub decyzją przełożonych - ­mówi ks. Dziewiecki, krajowy duszpasterz powołań. Wymienia kilka powodów: egoizm, lenistwo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego