Typ tekstu: Książka
Autor: Wnuk-Lipiński Edmund
Tytuł: Demokratyczna rekonstrukcja (z socjologii radykalnej zmiany społecznej)
Rok: 1996
od lat siedemdziesiątych przynależność do partii nie była w Polsce związana z przekonaniami ideologicznymi. W większości wypadków wstąpienie do partii wiązało się z postawami oportunistycznymi i karierowiczostwem. Aby zilustrować tę tezę, wystarczy powiedzieć, że ponad 60% członków nomenklatury z 1988 roku zadeklarowało się jako katolicy. Już ten fakt jest wskaźnikiem szeroko rozpowszechnionego w komunistycznej Polsce zjawiska: głębokiego rozdziału między życiem publicznym a prywatnym. Rozdział ten jest w polskiej literaturze socjologicznej opisywany jako dymorfizm społeczny .
Bycie katolikiem w życiu prywatnym, a komunistą w życiu publicznym było zapewne najbardziej powszechnym - lecz z pewnością nie jedynym - przejawem dymorfizmu społecznego.
Wstępna analiza składu polskich elit
od lat siedemdziesiątych przynależność do partii nie była w Polsce związana z przekonaniami ideologicznymi. W większości wypadków wstąpienie do partii wiązało się z postawami oportunistycznymi i karierowiczostwem. Aby zilustrować tę tezę, wystarczy powiedzieć, że ponad 60% członków nomenklatury z 1988 roku zadeklarowało się jako katolicy. Już ten fakt jest wskaźnikiem szeroko rozpowszechnionego w komunistycznej Polsce zjawiska: głębokiego rozdziału między życiem publicznym a prywatnym. Rozdział ten jest w polskiej literaturze socjologicznej opisywany jako dymorfizm społeczny &lt;gap&gt;.<br>Bycie katolikiem w życiu prywatnym, a komunistą w życiu publicznym było zapewne najbardziej powszechnym - lecz z pewnością nie jedynym - przejawem dymorfizmu społecznego.<br>Wstępna analiza składu polskich elit
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego