Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2922
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
dni, by przypomniały sobie wszystko. A najlepiej pracowała ponoć pamięć w dniu trzecim, gdy "członki sztywniały, a męka szczególnie dotkliwszą się stawała".
W dniu pierwszym kat najczęściej przypalał tylko stopy, a na różne części ciała (obowiązkowo na wzgórku Wenery) kładł rozpalone kamienie; w dniu drugim podciągał czarownicę na belkę na sznurze okręconym wokół przegubów związanych w tyle rąk. Przyjęte było, że ofiara tak długo musiała wisieć, aż sędziowie trzy razy zmówili "Miserere". W dniu czwartym, na zakończenie mąk, mistrz świętej sprawiedliwości wyrywał wnętrzności, do gardła zaś, metodą wypróbowaną na fałszerzach monety, lał roztopiony ołów.

Łagodni nad Wisłą
W Polsce inkwizycja nie
dni, by przypomniały sobie wszystko. A najlepiej pracowała ponoć pamięć w dniu trzecim, gdy "&lt;q&gt;członki sztywniały, a męka szczególnie dotkliwszą się stawała&lt;/&gt;".<br>W dniu pierwszym kat najczęściej przypalał tylko stopy, a na różne części ciała (obowiązkowo na wzgórku Wenery) kładł rozpalone kamienie; w dniu drugim podciągał czarownicę na belkę na sznurze okręconym wokół przegubów związanych w tyle rąk. Przyjęte było, że ofiara tak długo musiała wisieć, aż sędziowie trzy razy zmówili &lt;name type="tit"&gt;"Miserere"&lt;/&gt;. W dniu czwartym, na zakończenie mąk, mistrz świętej sprawiedliwości wyrywał wnętrzności, do gardła zaś, metodą wypróbowaną na fałszerzach monety, lał roztopiony ołów.<br><br>&lt;tit1&gt;Łagodni nad Wisłą&lt;/&gt;<br>W Polsce inkwizycja nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego