Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
2.1). Początek i koniec miary bywa zaznaczony kreską i opisany liczbą na taśmie przy uchwycie (rys. 2.1b i c) lub na uchwycie (rys. 2.1d). Odstępy jednego metra są zaznaczone na taśmie mosiężnymi blaszkami, a jednego decymetra otworami o średnicy 2 mm. Do pomiaru długości taśmą używamy kompletu szpilek lub specjalnych wskaźników (rys. 2.2 a, b).
Wskaźniki te są zaopatrzone w przesuwany wzdłuż pręta języczek, na którym zaznaczona jest kreska wskaźnikowa. Położenie języczka, po ustawieniu kreski wskaźnikowej naprzeciwko kreski krańcowej taśmy, unieruchamia się śrubą zaciskową (rys. 2.2b).
Innym, powszechnie stosowanym przymiarem wstęgowym, jest tak zwana ruletka (rys
2.1). Początek i koniec miary bywa zaznaczony kreską i opisany liczbą na taśmie przy uchwycie (rys. 2.1b i c) lub na uchwycie (rys. 2.1d). Odstępy jednego metra są zaznaczone na taśmie mosiężnymi blaszkami, a jednego decymetra otworami o średnicy 2 mm. Do pomiaru długości taśmą używamy kompletu szpilek lub specjalnych wskaźników (rys. 2.2 a, b).<br>Wskaźniki te są zaopatrzone w przesuwany wzdłuż pręta języczek, na którym zaznaczona jest kreska wskaźnikowa. Położenie języczka, po ustawieniu kreski wskaźnikowej naprzeciwko kreski krańcowej taśmy, unieruchamia się śrubą zaciskową (rys. 2.2b).<br>Innym, powszechnie stosowanym przymiarem wstęgowym, jest tak zwana ruletka (rys
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego