Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dziennik Polski
Nr: 4.10
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1980
obiekt o kształtach... samolotowej areodynamiki, nazywany kutrem, a pieszczotliwie - "Piotrusiem". Rzecz bowiem w tym, że nie mając nikogo pod ręką, kto by się znał na konstruowaniu drewnianych kutrów rybackich, zaangażował porucznik Henzel na kierownika technicznego stoczni jedynego, jakiego miał pod ręką człowieka jako tako z techniką obeznanego - Piotra Niewmierzyckiego, przedwojennego technika budowy samolotów... Stąd owe aerodynamiczne kształty pierwszego usteckiego kutra, na cześć konstruktora nazwanego "Piotrusiem".
Stare dzieje, dokładnie w kronice usteckiej stoczni spisane, do odczytania jeszcze w blednącej pamięci świadków i uczestników usteckiego pionierstwa.
Por. Henzel po trzech latach odszedł do innych miejscowości, wszędzie rozkazywać rodzącemu się pionierstwu, aż zakotwiczył na
obiekt o kształtach... samolotowej areodynamiki, nazywany kutrem, a pieszczotliwie - "Piotrusiem". Rzecz bowiem w tym, że nie mając nikogo pod ręką, kto by się znał na konstruowaniu drewnianych kutrów rybackich, zaangażował porucznik Henzel na kierownika technicznego stoczni jedynego, jakiego miał pod ręką człowieka jako tako z techniką obeznanego - Piotra Niewmierzyckiego, przedwojennego technika budowy samolotów... Stąd owe aerodynamiczne kształty pierwszego usteckiego kutra, na cześć konstruktora nazwanego "Piotrusiem".<br> Stare dzieje, dokładnie w kronice usteckiej stoczni spisane, do odczytania jeszcze w blednącej pamięci świadków i uczestników usteckiego pionierstwa.<br> Por. Henzel po trzech latach odszedł do innych miejscowości, wszędzie rozkazywać rodzącemu się pionierstwu, aż zakotwiczył na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!