Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Fraszek. Debiutował w 1561 r. łacińską elegią Ob mortem ... Joannis comitis de Tarnov... i polskim Lamentem i napominaniem Rzeczypospolitej Polskiej.
I ten Lament właśnie w porównaniu z późniejszymi Fraszkami, pisanymi w latach sześćdziesiątych, a wydanymi w 1586 r. w Drukarni Łazarzowej, tej samej, w której wydawał Kochanowski, wykazuje istotne różnice techniki wierszopisarskiej.

Ach, niestetyż, mój wszechmogący miły Panie,
Toś to ciężkie a wielkie twoje pokaranie:
Takieś mię teraz znacznie i srodze dotknąć raczył,
Żeś prawie miłosierdzia swego nade mną przebaczył.
Azam ja przedtym zacną nie była panią u narodu wszego?
A teraz jestem opuszczona od człeka każdego,
I stałam się tak
Fraszek. Debiutował w 1561 r. łacińską elegią Ob mortem ... Joannis comitis de Tarnov... i polskim Lamentem i napominaniem Rzeczypospolitej Polskiej.<br>I ten Lament właśnie w porównaniu z późniejszymi Fraszkami, pisanymi w latach sześćdziesiątych, a wydanymi w 1586 r. w Drukarni Łazarzowej, tej samej, w której wydawał Kochanowski, wykazuje istotne różnice techniki wierszopisarskiej.<br><br>&lt;q&gt;Ach, niestetyż, mój wszechmogący miły Panie,<br>Toś to ciężkie a wielkie twoje pokaranie:<br>Takieś mię teraz znacznie i srodze dotknąć raczył,<br>Żeś prawie miłosierdzia swego nade mną przebaczył.<br>Azam ja przedtym zacną nie była panią u narodu wszego?<br>A teraz jestem opuszczona od człeka każdego,<br>I stałam się tak
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego